fbpx

Shtetet e Bashkuara janë i vetmi vend në botë ku ka më shumë armë se civilë

Shtetet e Bashkuara janë i vetmi vend në botë ku ka më shumë armë se civilë, sipas organizatës zvicerane Small Arms Survey (SAS), transmeton Anadolu Agency (AA).

Ai është gjithashtu i vetmi vend ku të paktën një e shtënë masive ndodh çdo vit, raportoi CNN.

Për çdo 100 amerikanë, ka 120 armë, thuhet në raport, shifra tronditëse të publikuara pas sulmit masiv të martën në shkollën fillore Robb në Texas që la të vrarë 21 njerëz.

Një 18-vjeçar vrau 19 fëmijë dhe dy të rritur në një shkollë fillore në Teksas

 

Kronologji e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button