fbpx

Australia do t’i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake

Kryeministri australian, Scott Morrison, njoftoi se do të sigurojë 105 milionë dollarë australianë (75 milionë dollarë amerikanë) mbështetje për Ukrainën, e cila po lufton kundër Rusisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një konferencë për shtyp në kryeqytetin Canberra, kryeministri Morrison bëri deklarata në lidhje me ndihmën që do t’i japin Ukrainës, e cila është në luftë me Rusinë.

Duke theksuar se ata do të mbështesin qeverinë dhe popullin ukrainas, Morrison njoftoi se 70 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën ushtarake dhe 35 milionë dollarë do të përfshijnë ndihmën humanitare.

Morrison deklaroi se ndihma ushtarake përfshin pajisje, armë, municione dhe raketa.

Duke refuzuar të japë detaje rreth armëve, Morrison tha: “Unë nuk kam në plan të informoj qeverinë ruse për atë që do t’i dalë përpara”.

Morrison deklaroi se armët dhe municionet që do të dërgohen në Ukrainë janë në rrugë e sipër.

Duke iu referuar ndihmave humanitare që do të ofrojnë, Morrison tha: “Ne do të japim 35 milionë dollarë australianë për të mbështetur përpjekjet e organizatave ndërkombëtare për strehim, ushqim, ujë, arsim dhe kujdes mjekësor”.

Australia, e cila ka zbatuar sanksione të ndryshme kundër Rusisë, vendos ndalimin e hyrjes në vend për presidentin rus, Vladimir Putin dhe anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit rus, të cilët i konsideron përgjegjës për luftën.

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button