fbpx

18 vende evropiane mbyllën hapësirën ajrore për Rusinë

Tetë vende të tjera evropiane, ndërsa gjithsej 18, kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për avionët rusë për shkak të sulmit të armatosur të Rusisë ndaj Ukrainës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Pas tre ditësh sulmesh ruse në Ukrainë, 10 vende njoftuan se kishin mbyllur hapësirën e tyre ajrore ndaj Rusisë. Përveç Ukrainës, të njëjtën gjë kanë bërë edhe Mbretëria e Bashkuar, Bullgaria, Çekia, Polonia, Rumania, Sllovenia, Letonia, Lituania dhe Estonia.

Rusia më vonë mbylli hapësirën e saj ajrore ndaj vendeve si kundërpërgjigje.

Sot në mëngjes dhe gjatë ditës, tetë vende të tjera evropiane njoftuan se kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për avionët rusë.

Ndalimi i fluturimit për avionët rusë gjatë ditës u vendos nga Finlanda, Austria, Gjermania, Belgjika, Danimarka, Suedia, Italia dhe Holanda, duke e çuar në 18 numrin total të vendeve evropiane me hapësirë ​​të mbyllur ajrore për Rusinë.

  • Për konfliktin e ditës së tretë (26.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së dytë (25.02.20200) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së parë (24.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button