fbpx

Sekretari i Shtetit francez Bon: Franca është në dispozicion për të ndihmuar në bisedimet me Bullgarinë

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani janë takuar në Paris me Sekretarin e Shtetit për Çështje Evropiane, Klement Bon, transmeton Portalb.mk

Mariçiq dhe Osmani, siç thonë në deklaratat e tyre, e kanë njoftuar Bonin për bisedimet mes qeverive të reja në Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë dhe kanë shprehur shpresën se do të sjellin rezultate në gjetjen e zgjidhjes. Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane thotë se vendi dëshiron t’i përgatisë institucionet e Maqedonisë për negociata dhe tha se proceset e anëtarësimit mund të zgjasin më shumë se një dekadë, por institucionet duhet të qëndrojnë në rrugën e reformave. Duke iu referuar takimit me Bonin, ministri i Jashtëm tha se kanë marrë mesazhe të qarta mbështetjeje nga Franca, si dhe gatishmërinë e vendit për nisjen e negociatave.

Franca është në dispozicion për të ndihmuar dhe lehtësuar procesin e bisedimeve ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, tha sekretari i Shtetit francez për Çështjet Evropiane në Ministrinë e Evropës dhe Punëve të Jashtme Klement Bon pas takimit të tij të djeshëm në Paris me zëvendëskryeministrin për Çështjet Evropiane Bojan Mariçiq, dhe ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmanin.

Në deklaratë, Boni përshëndeti dinamikën e re të dialogut në mes të Shkupit dhe Sofjes dhe shprehu shpresën se në javët apo muajt e ardhshëm do të mund të hapen diskutimet për kornizën negociuese, miratimi i të cilave u bllokua nga vetoja bullgare.

“Ju inkurajojmë në këtë proces dhe në këtë bisedim. Në rolin tonë si Presidencë e BE-së dhe shtete afnëtare të BE-së, ne ju inkurajojmë në këto diskutime dhe do të jemi plotësisht të disponueshëm për të mbështetur, ndihmuar ose lehtësuar procesin. Shpresoj se në javët në vijim, në muajt e ardhshëm do të jemi në gjendje ta kalojmë këtë fazë të hapjes së diskutimeve për kornizën negociuese që u propozua disa muaj më parë, sepse është shumë e rëndësishme për stabilitetin dhe prosperitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Evropian në përgjithësi. Pra, ne jemi të përkushtuar, optimistë dhe të kujdesshëm sepse diskutimet janë ende në vazhdim. Besoj se ka vullnet të mirë në diskutimet mes Sofjes dhe Shkupit, por edhe në Bashkimin Evropian. Kështu që unë mendoj se do të kemi rezultate të mira në javët e ardhshme”, tha Klement Bon.

Ai kujton se në qershor, siç ka paralajmëruar presidenti Emanuel Macron, Franca do të organizojë një konferencë speciale për Ballkanin Perëndimor. Sipas Bonit, do të jetë ndryshe, por me nisma pozitive për sa i përket tranzicionit mjedisor dhe investimeve në shumë fusha të tjera shumë specifike për të përmirësuar pamjen e përgjithshme të rajonit.

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane tha se vendi dëshiron t’i përgatisë institucionet e Maqedonisë së Veriut për negociata dhe se procesi anëtarësimit do të zgjasë më shumë se një dekadë, por institucionet duhet të qëndrojnë në rrugën e reformave.

“Ne duam të zgjerojmë angazhimin tonë për forcimin e institucioneve tona dhe t’i përgatisim ato së bashku me Komisionin Evropian dhe vendet anëtare, përfshirë Francën, për të forcuar institucionet tona dhe gatishmërinë e tyre për të filluar negociatat e anëtarësimit. Negociatat e anëtarësimit janë një proces që do të zgjasë më shumë se një dekadë, por është shumë e rëndësishme që ne të ruajmë institucionet tona në kuadër të proceseve reformuese, të ruajmë transformimin pozitiv të politikave tona dhe përafrimin me politikat dhe legjislacionin evropian. Sigurisht, për të mbajtur fokusin e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor, por edhe për të mbajtur Ballkanin Perëndimor në ‘binarët’ e rregullave dhe vlerave të Bashkimit, tha Mariçiq.

Ai theksoi se vendi është mirënjohës që Presidenca franceze ka një program të fuqishëm për Ballkanin Perëndimor gjatë këtyre gjashtë muajve dhe se Maqedonia e Veriut është e gatshme të japë rezultate dhe pret mbështetjen e Francës në reforma.

Duke iu referuar takimit me Bonin, ministri i Jashtëm Bujar Osmani tha se kanë marrë mesazhe të qarta dhe të qarta mbështetjeje nga Franca, si dhe gatishmërinë e vendit për nisjen e negociatave.

“E informova zotin Klement Bon për klimën e re politike të krijuar mes dy qeverive të reja në Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë, e cila padyshim tregon një energji të re, një nismë të re në marrëdhëniet tona, që flet për seriozitetin dhe përkushtimin e të dyja vendeve për të arritur. përparim. Ne i kuptojmë shqetësimet e BE-së dhe nevojën për të transformuar Bashkimin dhe për ta thelluar atë përpara zgjerimit të tij. Dhe pozicioni ynë këtu është i qartë – ne mbështesim fuqishëm Konferencën për Ardhmërinë e Evropës, veçanërisht në kontekstin e Metodologjisë së re të Negocimit, të cilën ne e konsiderojmë si një pararojë të suksesshme të të gjithë procesit”, tha Osmani.

Kujtojmë se, Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në rezidencën “Bojana” në Sofje kanë mbajtur seancë të përbashkët, në të cilën, mes tjerash janë nënshkruajtur disa dokumenteve bilaterale. Në kuadër të kësaj, dy kryeministrat e vendit patën takim në katër sy. Kjo seancë e përbashkët vijon pas vizitës së Petkovit në Shkup më 22 janar. Kurse kryeministri i vendit ka takuar edhe presidentin Bullgar.

Ndryshe, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria tensionuan raportet për shkak të kontesteve historike. Sofja zyrtare kërkon që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Tito.

Ky kontest ka bllokuar procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria këtë vit i vendosi dy herë veto Maqedonisë së Veriut, njëherë në qershor, kurse më pas më 14 dhjetor të vitit 2021, edhe një herë e bllokoi fillimin e negociatave RMV-BE.

Edhe në vitin 2020, njëjtë vendi fqinj, i vendosi dy here veto Maqedonisë së Veriut, një herë në këshillin e ministave të Jashtëm të BE-së si dhe në Këshillin për Punë të Përgjithshme të BE-së, duke penguar në këtë mënyrë miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave të vendit me BE-në. Për zgjidhjen e kontesteve të historisë, komisioni maqedono – bullgar ka mbajtur takime, po nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje. Palët kanë mosmarrëveshje më së shumti rreth identitetit të figurave historike të Mbretit Samoil dhe Goce Dellçevit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button