fbpx

Mediumi amerikan rendit Blerta Bashollin në mesin e talentëve të kinemasë evropiane që bënë bujë në vitin 2021

‘The Hollywood Reporter’ ka renditur regjisoren kosovare, Blerta Basholli në mesin e talentëve të kinemasë evropiane që bënë bujë gjatë vitit 2021, përcjell KultPlus.

“I vendosur shtatë vjet pas një masakre të udhëhequr nga serbët në një fshat të Kosovës në luftën e viteve 1990, debutimi i trefishtë i Blerta Bashollit në Sundance, trondit jo me kthesat e komplotit apo eksperimentet, por me sensin e mprehtë të regjisores për detaje dhe me skena rrënuese emocionalisht që nxjerrin dramë dhe heroikë nga një përrallë sipërfaqësisht e qetë e një të mbijetuare të pashkolluar, por të vendosur (të luajtur me intensitet befasues nga Yllka Gashi).”- thuhet në përshkrimin e The Hollywood Reporter.

Së fundi, ‘Zgjoi’ hyri në listën e ngushtë për nominimet për Oscars.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button