fbpx

Pothuajse të gjithë janë të pasigurt në Qeveri, përveç largimit të Filipçes nga MSh dhe Shaqirit nga MShIA

E mundur është që pas marrëveshjes mes LSDM-së dhe Alternativës të zëvendësohen ministrat e tjerë që kanë qenë pjesë e qeverisë së Zoran Zaevit, që në fakt nënkupton formimin e qeverisë së re me kryeministër tjetër, pasi të zgjidhet lideri i ri i LSDM-së më 12 dhjetor, transmeton Portalb.mk.

Për momentin është e sigurt se Venko Filipçe nga LSDM dhe Jeton Shaqiri nga BDI po largohen nga postet ministrore në shëndetësi dhe shoqëri informatike dhe administratë, pasi ato pozita do t’i takojnë Alternativës, e cila si partner i ri i koalicionit në Qeveri merr edhe një post ministror pa portofol.

Burime qeveritare thonë për “360 gradë” se nga mandatari i ri varet përbërja e qeverisë së re, gjegjësisht nëse të gjithë ministrat e tjerë do të mbeten në dikasteret që drejtuan në një vit e gjysmë që lamë pas apo do të ketë ndërrime apo rotacione të caktuara. Kjo veçanërisht ka të bëjë me ministrat e LSDM-së, nga radhët e të cilëve do të jetë kryeministri i ardhshëm për kryetar partie. Nga ana tjetër, BDI do të vendoste për ministrat e saj, ndonëse, sipas bashkëbiseduesve, synimi është që dy partitë më të mëdha t’i ruajnë dikasteret që kanë menaxhuar deri më tani, me përjashtim të koncesioneve që kanë bërë në MSH dhe MShIA, në favor të Alternativës.

Gjithashtu, pikëpyetje është se cilës parti do t’i takojë posti ministror në bujqësi, pas dorëheqjes së Adrianit Hoxhës, pra pas largimit të Besës nga Qeveria.

Nga mandari i ri varet edhe nëse do të ketë ministra të tjerë pa resor, përveç njërit nga Alternativa (i angazhuar për diasporës) për dallim nga qeveria në largim në të cilën ato poste u përjashtuan. Në të kundërt, në kabinetin e mëparshëm të Zaevit (2017-2020) kishte shtatë ministra pa resor. Në këtë kabinet, i cili u zgjodh në fund të gushtit të vitit të kaluar, u vendosën dy pozita të reja nënkryetarësh, përkatësisht zëvendëskryeministri i parë (Artan Grubi) dhe zëvendëskryeministri për Luftën kundër korrupsionit, burimet njerëzore dhe zhvillimin e qëndrueshëm (Ljupco). Nikolovski).

Më 31 gusht, me 62 vota “pro”, 51 “kundër” dhe asnjë abstenim, Kuvendi votoi për qeverinë e re të Zaevit, ku ishin 11 ministra nga LSDM dhe 6 nga BDI, ndërsa Besa (atëherë me katër deputetë) dhe LDP (me dy deputetë) morën nga një post ministror, ​​në bujqësi dhe në vetëqeverisje lokale.

Natën e 31 tetorit, pas përfundimit të zgjedhjeve lokale, Zaev njoftoi dorëheqjen nga pozita udhëheqëse në LSDM, si dhe nga posti i kryeministrit. Ndryshe nga dorëheqja në LSDM, e cila tashmë ka hyrë në fuqi, Zaev tha se do të presë që pasardhësi i tij të zgjidhet në pozitën udhëheqëse në parti para se të dorëzojë dorëheqjen si kryeministër në Kuvend. Në pritje të kandidaturës për kryeministër, Zaev u pajtua me Afrim Gashin që Alternativa të hyjë në Qeveri, duke i dhënë shumicës parlamentare 64 deri 65 vota në të ardhmen, përfshirë edhe Kastriot Rexhepin, i cili deri më tani ka mbrojtur ngjyrat e Besës në parlament.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button