fbpx

Paraburgim për 30 vjeçarin për prishjen e varrit dhe vjedhjen e arit të kufomës, Prokuroria e Maqedonisë së Veriut po e heton rastin

Qytetari 30 vjeçar nga Kumanova po hetohet në lidhje me shkatërrimin e një varrit, hapjen e arkivolit dhe vjedhjen e stolive të kufomës, transmeton Portalb.mk.

“Prokuroria Themelore Publike në Kumanovë ka filluar procedurat ndaj një 30 vjeçari për kryerjen e veprës penale – Vjedhje e rëndë në bazë të nenit 236, paragrafi 1, pika 1 në lidhje me nenin 19 nga Kodi Penal”, raportojnë nga Prokuroria.

Ata dyshohen se në mesnatë kanë hyrë në Varrezat e Qytetit në Kumanovë duke e larguar mermerin që e ka mbuluar varrin, duke gjurmuar pastaj derisa e kanë gjetur arkivolin. Pasi kanë filluar të kërkojnë, nuk kanë arritur të gjejnë stoli ari në trupin e kufomës.

Prokuroria për këtë arsye ka kërkuar nga Gjykata t’i caktohet masë paraburgimi të dyshuarit, derisa dy të dyshuarit tjerë tashmë janë në burg për një vepër tjetër penale.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button