Kancelari austriak Kurz dha dorëheqjen pas dyshimit për përfshirjen e tij në një skandal korrupsioni

Kancelari austriak Sebastian Kurz ka dhënë dorëheqjen pasi ishte përfshirë në një skandal korrupsioni dhe do të zëvendësohet nga Ministri i Jashtëm Alexander Schalenberg.

Në një konferencë shtypi mbrëmë, ai njoftoi se “dorëheqja e tij është e përkohshme dhe se ai planifikon të kthehet në detyrë kur akuzat e prokurorisë të rezultojnë të pabazuara”, transmeton Meta.mk.

“Unë tërhiqem për të parandaluar kaosin dhe për të zgjidhur situatën në të cilën ndodhet koalicioni. Vendi im është më i rëndësishëm për mua sesa unë,” tha Kurz.

Policia investigoi ambientet e Kurzit më 6 tetor dhe e kontrolluan atë, nëntë bashkëpunëtorë të tij dhe tre organizatajanë  nën hetim nga Prokuroria e Krimit Anti-Ekonomik me dyshimin se paratë publike ishin përdorur për të hetuar punën e kancelarit austriak.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button