fbpx

Asya Gashi – këngëtarja kosovare e cila po bën bujë në Turqi (VIDEO)

Laureta Gashi, ose ndryshe e njohur në publikun turk me emrin Asya, është vajza e re nga Shtimja e Kosovës, e cila po bën bujë në gjithë Turqinë. Para pesë vitesh Asya pati ftesë për të filluar karrierën e saj artistike në Turqi. Gjithçka filloi papritur. Por, tani ajo quhet Lady Gaga e Turqisë. Zëri i saj po dëgjohet gjithandej. Në Youtube ka me miliona klikime dhe ndjekës, transmeton Portalb.mk.

Kur ajo iku për në Turqi, nuk dinte as gjuhë e as që kishte ndonjë orientim. Ndërsa tani Stambolli është bërë shtëpia e saj e dytë. Interesante është se që në fillim Asya filloi karrierën e saj muzikore me këngë në gjuhën turke. Për të folur iu deshën më shumë vite për të mësuar, ndërsa për të kënduar nuk e kishte aspak problem. As nuk dallohej theksi i saj se ajo vinte nga Kosova.

Tani unë punoj me studiot më të mira të produksionit në Turqi. Në fillim kur erdha u ndjeva si e huaj. Asnjëherë nuk e mendova se do arrija të kem kaq shumë audiencë dhe të pëlqehet muzika ime. Kur unë publikova këngën time të parë, kisha shumë oferta për të marrë pjesë nëpër filma turk, për arsye se u kishte pëlqyer shumë zëri im. Por, atëherë nuk e njihja aspak gjuhën turke dhe normal se nuk e pranova ftesën për një gjë të tillë.” tha Asya.

Përveç muzikës, Asya është adhuruese e madhe edhe e jogas. Për dy vjet radhazi është praktikuese e rregullt e jogas. Tani ka fituar edhe çertifikatën për mësuese të jogas. Planet e Aysas tani janë që t’ia nis edhe në botën e aktrimit. Për aktrim, Asya ka ftesa nga Turiqa dhe SHBA-ja. Ajo për Portalb tha që ka nisur me provat për realizimin e një filmi. Me këtë kuptuam që Asya po planifikon ta vazhdojë jetën në SHBA.

Mesazhi që Asya përcolli për të gjithë artistët e rinj është që ta duan veten dhe të mendojnë pozitivisht. Të punojnë shumë me veten se gjithçka është e arritshme.

Projektin e radhës Asya është duke e punuar në Orlando të Floridës. Kënga është e punuar nga Lindon Berisha dhe Darko Dimitrov. Kjo është kënga e saj e parë në gjuhën angleze. Ajo që e bën të veçantë këtë këngë është se do jetë pjesë e një filmi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button