fbpx

EURO 2020, Italia i ndalon me ligj sportistët me anomali kardiake, Eriksen nuk ka gjasa të luajë në Serie A nëse konfirmohet sulmi në zemër

Christian Eriksen nuk ka gjasa të luajë përsëri futboll dhe Italia mund të ndalojë lojtarin e Interit që të garojë përsëri nëse ai ka pësuar një arrest kardiak, sipas një kardiologu kryesor të NHS, Scott Murray, transmeton Telegrafi.

29-vjeçari u rrëzua pa ndjenja në fushë gjatë ndeshjes së Danimarkës në Euro 2020 me Finlandën të shtunën mbrëma me një arrest të dyshuar kardiak – me raporte që pretendonin se zemra e mesfushorit u ndal për pesë minuta në fushë.

Kapiteni i Danimarkës duhej të ringjallej dhe u stabilizua në kohën kur u transferua në spital, megjithëse ka ende frikë për shëndetin e tij afatgjatë dhe karrierën e tij të lojës.

Dr. Scott Murray, një kardiolog kryesor i NHS i specializuar në parandalimin e problemeve të zemrës, pretendon se Italia krenohet me rekordin e tyre të parandalimit të arresteve kardiake në futboll – kështu që problemet e lojtarit danez ka të ngjarë të parashikojnë fundin e kohës së tij në Serie A.

“Ndoshta është (fundi i karrierës së tij) për të. Italianët ndalojnë njerëzit që marrin pjesë në sport nëse zbulohet se kanë një anomali të konsiderueshme kardiake, është në ligj”, ka thënë fillimisht Murray për MailOnline.

“Ata e kanë bërë atë për një kohë të gjatë, përtej 20 viteve dhe ata kanë ulur nivelet e vdekjeve nga arresteve kardiake në sport nga përtej 3 për qind në më pak se një për qind”.

Dr.Murray pretendon se Italia, ku Eriksen luan futbollin me Interin, ka një nga sistemet më të mira në botë për të kontrolluar dhe parashikuar problemet e mundshme të zemrës – dhe fakti që Eriksen pësoi një arrest kardiak tregon se sa të rrezikshëm dhe të dyshimtë mund të jenë problemet e zemrës të jetë.

“Eriksen vjen nga një klub italian kështu që duhet të ketë bërë të gjitha testet para se të fillonte. Italianët janë më të mirët në shqyrtimin e sëmundjeve të zemrës tek atletët garues”, përfundoi kardiologu i njohur.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button