fbpx

Kundërmasë, Rusia dëboi një diplomat nga Maqedonia

Rusia shpalli person të padëshiruar një punonjës të Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë, si përgjigje ndaj dëbimit të diplomatit rus nga Maqedonia disa javë më parë, njoftoi Ministria e Jashtme ruse, shkruan agjencia e lajmeve RIA Novosti, përcjellë Portalb.mk.

“Ushtruesja e detyrës ambasador i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Federatën Ruse, Çaushevska-Dimovska, ishte thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Rusisë më 10 qershor, ku i ishte dozëzuat notë në të cilën thuhej se nj person punonjës i Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë është shpallur non grata”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme ruse transmetuar nga media ruse.

Në deklaratë gjithashtu shpjegohet se kjo masë është përgjigje ndaj vendimit të pamotivuar të Maqedonisë së Veriut për shpalljen e një diplomati rus person non grata.

Diplomati rus u përjashtua nga vendi më 14 maj kur ambasadori rus në Shkup, Sergei Alexandroviq Bazdikin, u thirr në Ministrinë e Jashtme për t’u informuar mbi vendimin. Diplomatit i dhanë shtatë ditë kohë që të lë vendin. Arsyeja e dëbimit të diplomatit ishin aktivitete që nuk përputheshin me sjelljen e pritur nga një diplomat i huaj që shërben në vendin nikoqir.

Presidenti Stevo Pendarovski atëherë tha se çështja ishte e dokumentuar dhe se nga ajo që ai ka parë, siç theksoi, nuk bëhej fjalë për improvizim.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button