fbpx

Meghan Markle akuzon Familjen Mbretërore Britanike për racizëm

Dukesha e Sussex ka akuzuar Familjen Mbretërore Britanike për nxitjen e racizmit aq intensiv saqë ajo kishte menduar edhe për vetëvrasje kur ishte shtatzënë me fëmijën e saj të parë.

Në një intervistë me drejtuesen e programit Oprah Winfrey të transmetuar nga CBS, Meghan Markle, e cila identifikohet si racë e përzier, tha se anëtarët e familjes ngritën shqetësime hapur disa herë rreth asaj se sa e errët mund të ishte lëkura e djalit të saj Archie pas lindjes së tij, transmeton AA.

“Ata nuk donin që ai të ishte një princ ose princeshë, duke mos ditur se çfarë gjinie do të ishte, e cila do të ishte ndryshe nga protokolli dhe se nuk do të merrte siguri”, tha Markle.

“Në ato muaj kur isha shtatzënë … kishte biseda të vazhdueshme, ju nuk do t’ju jepet siguri, nuk do t’ju jepet titull dhe gjithashtu shqetësime dhe biseda rreth asaj se sa e errët mund të jetë lëkura e tij kur të lindë”, shtoi ajo.

Gjatë intervistës me Oprah në CBS, Markle refuzoi të përmendte se kush i bëri ato komente sepse mendon se “kjo do të ishte shumë e dëmshme për ta”.

Burri i saj, Princi Harry, i cili ishte gjithashtu i pranishëm në intervistë, tregoi përvojën e tyre të vëzhgimit të vazhdueshëm me të cilin u përballën dhe largimin e tyre të mëparshëm nga Familja Mbretërore.

Ai tha: “Në atë kohë, ishte e vështirë. Unë isha pak i tronditur.”

Mendime për vetëvrasje

Markle tha se ajo kishte menduar edhe për vetëvrasje, të cilat ishin “shumë të frikshme”.

“Thjesht nuk doja më të isha gjallë. Dhe ky ishte një mendim shumë i qartë, real dhe i frikshëm konstant”, tha ajo, duke shtuar se kërkoi ndihmë brenda institucionit, por u refuzua.

“Më kujtohet kjo bisedë si të ishte dje, sepse ata thanë, zemra po del nga vendi sepse e shoh sa keq është, por nuk mund të bëjmë asgjë për të mbrojtur ty sepse nuk je një punonjëse me pagesë e ndonjë institucioni”, tha ajo.

“Kjo nuk ishte një zgjedhje. Kjo ishte postë elektronike dhe lutje për ndihmë, duke thënë shumë specifikisht se jam e shqetësuar për mirëqenien time mendore”, shtoi ajo.

Çifti gjithashtu zbuloi gjininë e foshnjës së tyre të dytë në intervistë. Ata presin një vajzë në verë, tha Princi Harry.

Anëtari i fundit i Familjes Mbretërore do të jetë nipi i pestë i Charles, Princit të Uellsit, dhe stërnipi i 10-të ose i 11-të i Mbretëreshës dhe burrit të saj Phillip, Duka i Edinburgut.

Nëse foshnja e Harry dhe Meghan do të lindte në Kaliforni, vendbanimi aktual i dy anëtarëve të familjes mbretërore, ajo do të jetë anëtarja e parë e Shtëpisë së Windsor që do të lindë në SHBA.

Në janar 2020, çifti mbretëror zyrtarisht u tërhoq nga pozicionet e tyre të larta në familjen mbretërore dhe nuk përdorin më titujt e tyre zyrtarë të Lartmadhërisë së tij apo saj Mbretërore (HRH), të cilat zakonisht u jepen anëtarëve të lartë të Shtëpisë së Windsor.

Vendimi ishte rezultat i vëzhgimit intensiv mediatik të çiftit nga tabloidët britanikë të cilët u akuzuan për ngacmime dhe ndërhyrje në jetën personale të tyre. Kuptohet që Pallati Buckingham ishte i zhgënjyer me vendimin dhe as që ishte këshilluar më parë.

Në shtator 2019, Meghan paditi “Associated Newspapers” pasi bashkëpunëtorët e tyre, “Mail on Sunday” dhe “Mail Online”, botuan një letër private që ajo i kishte shkruar babait të saj të ndarë dhe kërkoi dëmshpërblim për keqpërdorim të informacionit privat, të drejtën e autorit dhe shkelje të Aktit për Mbrojtjen e të Dhënave.

Në fillim të këtij viti, ajo fitoi një çështje të privatësisë në gjykatë të lartë kundër “Mail on Sunday” pas një beteje ligjore dyvjeçare.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button