fbpx

Itali, Conte siguroi votëbesimin e Senatit, u shmang rënia e Qeverisë

Senati Italian mbrëmjen e djeshme i dha votëbesimin qeverisë së Giuseppe Contes. 156 senatorë votuan pro, 140 kundër dhe 16 zgjodhën të abstenojnë, njofton Portalb.mk.

Matteo Renzi dhe të gjithë senatorët e partisë së tij ashtu edhe siç u aralajmërua paraprakisht abstenuan. Me këtë ata dërguan mesazhin se pavarësisht tërheqjes së tyre nga Qeveria e koalicionit do të miratojë ose refuzojë, ligje të ndryshme, në varësi të përmbajtjes e tyre.

Sot pritet që kryeministri italian Conte të takohet me Presidentin e Republikës, Sergio Matarella, me qëllim për të vlerësuar zhvillimet e fundit politike.

Rreth një javë më parë Italia u zhyt në krizë politike pasi ish-Kryeministri Matteo Renzi u tërhoq nga koalicioni qeverisës, duke rrezikuar rënien e Qeverisë në mes të pandemisë kaotike të koronavirusit.

Renzi njoftoi dorëheqjen e dy ministrave të kabinetit dhe një ministri të vogël nga partia e tij Italia Viva të mërkurën, një ndarje kjo që privon Kryeministrin Giuseppe Conte nga shumica e tij parlamentare.

Tensionet midis dy burrështetasve ishin rritur për javë të tëra rreth trajtimit të shpërthimit të COVID-19 që ka marrë më shumë se 80,000 jetë në Itali.

Ata erdhën në krye të planeve për të shpenzuar më shumë se 200 miliardë euro në fondet e rimëkëmbjes së Bashkimit Evropian, për të cilat Renzi paralajmëroi se rrezikohej të shkonin dëm.

Renzi kishte kërcënuar prej kohësh se do ta linte qeverinë pikërisht për këtë çështje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button