Hiqni dorë nga alkooli nëse planifikoni të vaksinoheni kundër COVID-19

Njerëzit që kanë marrë vaksinën kundër COVID-19 duhet të përmbahen nga konsumimi i alkoolit për disa ditë para dhe pas vaksinimit, pasi kjo mund të zvogëlojë përgjigjen imunitare të organizmit ndaj vaksinës, paralajmërojnë ekspertët britanikë, shkruan Panacea.mk.

Gjegjësisht, alkooli ndryshon përbërjen e miliarda mikroorganizmave që jetojnë në zorrë, të cilat kanë rol të rëndësishëm në parandalimin e invazionit të baktereve dhe viruseve.

Konsumi i alkoolit rezulton në dëmtimin e qelizave imune në gjak ose qelizat e bardha të gjakut, duke përfshirë limfocitet, roli kryesor i të cilave është të mbrojë trupin nga bakteret, viruset, kërpudhat dhe parazitët, si dhe trupat e huaj që kalojnë barrierën natyrore të lëkurës dhe mukozave.

Dihet që alkooli ndikon negativisht në adenoviruset dhe grimcat e lipideve që përdoren si vektorë për të transmetuar materialin gjenetik të virusit SARS-CoV-2.

Specialisti i mjekësisë së urgjencës, Dr. Ronks Ikharia, për të konfirmuar atë që dihej tashmë, zhvilloi një eksperiment gjatë të cilit, së bashku me kolegët, ai studioi mostrat e gjakut nga njerëzit e vaksinuar, para dhe pasi të pinte tre gota shampanjë.

Imunologu Prof. Shena Krikschenk i Universitetit të Mançesterit thotë se zvogëlimi i numrit të limfociteve si rezultat i konsumit të alkoolit mund të zvogëlojë efektivitetin e përgjigjes imunitare të organizmit.

Prof. Krikschenk u bëri thirrje të gjithë atyre që planifikojnë të vaksinohen kundër COVID-19, para dhe pas marrjes së vaksinës, të shmangin konsumimin e alkoolit.

“Sistemi juaj imunitar duhet të jetë në formën më të mirë të mundshme, në përputhje me moshën dhe shëndetin tuaj, në mënyrë që t’i përgjigjet mirë vaksinës. Pra, nëse pini një natë para vaksinimit ose pak pasi keni marrë vaksinën, rezultati nuk do të jetë ai që duhet të jetë.”

Tek të rriturit, limfocitet mpiksin rreth 20 deri 40 përqind të numrit të përgjithshëm të qelizave të bardha të gjakut dhe janë më të pranishme në organet limfatike qendrore, indet, ndërsa ato sigurojnë kushtet mikroekologjike të nevojshme për zhvillimin dhe aktivizimin e limfociteve. Ato janë shpretka, bajamet dhe nyjet limfatike në të cilat fillon përgjigja imune e trupit tonë.

Autoritetet ruse njoftuan në fillim të dhjetorit se nuk ishte e këshillueshme që të pinin alkool pasi u vaksinuan me vaksinën e tyre Sputnik V gati dy muaj para vaksinimit.

Shkencëtarët britanikë thonë se këshillohet të hiqni dorë nga alkooli tre ditë para dhe pas marrjes së të dy dozave, ndërsa kjo është e zakonshme për vaksinimet në përgjithësi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button