fbpx

RMV, gjatë regjistrimit të popullsisë do të ketë kolonë të përkatësisë etnike dhe fetare

Gjatë regjistrimit të popullsisë në prill do të ketë grafë për përkatësinë etnike dhe fetare, tha Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq, njofton Portalb.mk.

“Gjatë regjistrimit të popullsisë do të ketë kolonë për përkatësinë etnike dhe fetare. Tani pres që peshkop Petar, për të mirën e shtetit, t’i thërrasë besimtarët që të mbështesin masivisht regjistrimin”, shkroi Ministri Mariçiq në llogarinë e tij në Twitter.

 

Ministri i Drejtësisë e shkroi këtë si reagim ndaj peshkopit Petar i cili tha se nëse nuk ka kolonë për përkatësi fetare në listat e regjistrimit, do t’i bëjnë thirrje popullit të bojkotojnë regjistrimin e popullsisë.

Ndryshe regjistrimi i popullsisë ishte planifikuar të zhvillohet gjatë vitit 2020, por u prolongua për shkak se lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe opozita e kërkuan një gjë të till, për vetëm disa muaj për shkak të pandemisë me covid-19.

Për realizimin e këtij procesi, planifikohet sigurimi i 5,650 paisjeve të reja.

Regjistrimi i fundit i popullsisë në Maqedoni është realizuar në vitin 2002, ndërkaq në vitin 2011 u fillua, por nuk u realizua.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close