fbpx

Rumani, reparti Intensiv i spitalit ‘Piatra Neamt’ u përfshi nga flakët, vdiqën 10 pacientë me Kovid-19 (VIDEO)

Të paktën 10 njerëz kanë vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur rëndë nga një zjarr, i cili shpërtheu në spitalin “Piatra Neamt”, që trajtonte pacientë me koronavirus në Rumaninë verilindore , njofton Portalb.mk.

Zjarri shpërtheu në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit publik në qytetin veri-lindor të Piatra Neamt.

Një mjek që u përpoq të shpëtonte pacientët thuhet se ishte në një gjendje kritike pasi pësoi djegie serioze, shkruan CNN.

Mjeku i plagosur, i cili thuhet se kishte pësuar djegie të rëndë në pjesën më të madhe të trupit, po transferohej në kryeqytetin, Bukuresht, me një aeroplan ushtarak, raportojnë mediat lokale.

Ministri i Shëndetësisë i Rumanisë Nelu Tataru tha për mediat lokale se pacientët e tjerë me koronavirus që po trajtoheshin në spital po transferoheshin në një tjetër objekt.

“Ka personel të tjerë mjekësorë që pësuan djegie, jo vetëm mjeku në detyrë,” tha Tataru.

Tetë prej viktimave thuhet se vdiqën në dhomën ku zjarri shpërtheu në katin e dytë dhe dy të tjerë në një dhomë pranë tij. Të gjithë u tha se kishin marrë trajtim për koronavirusin. Shumë në repart ishin në ventilim.

Zjarri besohej të ishte përhapur shpejt pasi ishte ndihmuat nga oksigjeni i furnizimeve të përdorura për të intubuar pacientët, tha ministria e shëndetësisë.

Rumania ka raportuar më shumë se 350,000 raste të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë dhe 8,813 vdekje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button