fbpx

Parlamenti rus nis hetimin nëse çështja Navalny është një provokim i BE-së për destabilizimin e Rusisë

Kryetari i Dhomës së Ulët të parlamentit të Rusisë, Vjaçeslav Volodin,  ka udhëzuar Komisionin e Sigurisë dhe Kundër Korrupsionit të hetojë nëse helmimi i politikanit opozitar Aleksei Navalny është një provokim nga Gjermania dhe vendet e tjera të BE-së për të krijuar tensione brenda Rusisë, transmeton OraNews.

“Do të ishte në rregull që Merkel të përgjigjet dhe të ndihmojë Navalny. Unë do të doja të besoja se ajo do të kishte bërë të njëjtën gjë nëse do të kishte të bënte me çdo qytetar tjetër të Federatës Ruse dhe jo vetëm opozitën radikale (politike),” u citua Volodin të thoshte në faqen e internetit të dhomës së ulët.

“Sidoqoftë, deklaratat e mëtejshme të Merkel dhe kreut të diplomacisë evropiane, Josep Borrell na detyrojnë ta shohim këtë situatë ndryshe. A janë ato provokime nga Gjermania dhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian, të cilat synojnë të bëjnë ankesa të reja kundër vendit tonë?Është mbresëlënëse që kjo ndodhi pas rezultateve të zgjedhjeve presidenciale në Republikën e Bjellorusisë, kur filloi të ushtrohet presion nga jashtë ndaj Rusisë për të mos ndërhyrë  në punët e brendshme të Bjellorusisë” shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, politikani rus shprehu besimin se “vendet e Bashkimit Evropian, Ukraina, Shtetet e Bashkuara filluan të ndërhynin pamëshirshëm në punët e brendshme të shtetit sovran të Bjellorusisë, duke siguruar ndihmë për opozitën dhe duke marrë përsipër sfida. Nëse i shohim gjërat në atë dritë, shumë gjëra do të shkojnë në vend”.

Më herët, Kremlini njoftoi se mjekët gjermanë që trajtojnë politikanin e opozitës, Alexei Navalny kishin nxituar të flisnin për helmimin e Navalny, dhe se ishte shumë herët për të filluar një hetim pasi substanca me të cilën ai ishte helmuar ende nuk është  gjetur.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close