fbpx

Vajza, këto 7 gjëra i kemi ditur gabim për periodat

Gratë kanë rreth 450 cikle menstruale në jetën e tyre! Po ta mendosh, i gjithë ky proces fiziologjik nuk është edhe aq i lirë, se i kushton xhepit të një gruaje diku tek gjashtë mijë dollarë për produkte higjienike. Shpesh ne nuk u kushtojmë vëmendje këtyre statistikave dhe nuk kemi asnjë të dhënë për tiparet e organeve tona, veçanërisht kur bëhet fjalë për periodat tona. Ne do të “godasim” këtë herë duke hedhur poshtë shtatë mite të gabuara që i dinim si normale gjatë ditëve të ciklit menstrual, shkruan Class. Vëmendje!

1

.
Miti #1: Nuk ju lejohet të bësh dush
Disa vajza shmangin shijen e dushit gjatë ciklit të tyre, sepse mendojnë se uji i nxehtë nxit gjakderdhjen, dhe të tjera kanë frikë se infektohen. Por nuk është plagë që rrjedh gjak, është vetëm endometriumi që ndahet nga muri endometrial. Uji nuk do të jetë në gjendje të shkojë aq larg. Një banjë e ngrohtë mund të jetë e dobishme. Uji i nxehtë përmirëson qarkullimin e gjakut, relakson muskujt dhe zvogëlon ngërçet menstruale.

2

.
Miti #2: Nuk ju lejohet të notoni në një pishinë ose në det
Shumë njerëz mendojnë se kjo është e keqe për shëndetin e grave, por nuk është e vërtetë. Së pari, një tampon ose një kupë menstruale nuk do të lejojë që uji të futet brenda. Së dyti, noti, si dhe ushtrimet e tjera, zvogëlojnë dhimbjen. Nuk është aq e lehtë për të marrë një infeksion në një pishinë. Sipas statistikave, në një pishinë, rrezikoni të merrni një sëmundje gastrointestinale, konjuktive ose sëmundje të lëkurës. Për të shmangur acarimin e lëkurës pasi notoni në një pishinë, bëni dush dhe vishni rroba të pastra.

3

.
Miti #3: Periodat sinkronizohen kur gratë jetojnë së bashku
Martha Mcclintock ishte e para që shkroi në lidhje me këtë veçori në artikullin e saj në vitin 1971. Në përvojën e saj, miqtë, të afërmit dhe shoqet e dhomës i kishin periodat e tyre pothuajse 100% të sinkronizuara. Arsyeja ishte sepse ato shkëmbenin feromone të caktuara që prodhohen nga trupi i femrës. Studimet e mëvonshme kanë kundërshtuar lidhjen midis cikleve dhe shpeshtësisë së ndërveprimit. Rezulton se ajo nuk kishte konsideruar disa faktorë dhe një eksperiment i ngjashëm dha rezultate absolutisht të ndryshme. Sot sinkronizimi menstrual nuk është provuar dhe trajtohet si mit në komunitetin shkencor.

4

.
Miti #4: Flokë të çrregullta për shkak të ciklit
10 fakte për periudhat që doli të ishin mite Gratë pretendojnë se kjo ndodh për shkak të një çekuilibri hormonal. Shkencëtarët ishin vërtet të interesuar të studionin këtë rast dhe zbuluan se edhe nëse gjatë menstruacioneve flokët janë më kapriçozë, kjo nuk ka ndonjë ndikim në prodhimin e sebumit. Sipas të dhënave, flokët e çrregullt janë rezultat i një kujdesi të dobët ose një predispozicioni gjenetik.

5

.
Miti #5: Pijet e forta mund të ndikojnë në ciklin menstrual
Ka të bëjë me dozën! Zonjat që konsumojnë shumë alkool në mënyrë të rregullt janë të prirura të kenë cikle të parregullta menstruale, anovulime dhe amenorrea. Abuzimi me alkoolin ka një ndikim të dobët në të gjithë trupin, jo vetëm në sistemin riprodhues. Nëse dëshironi të pini një gotë verë ose ndonjë koktejl gjatë ciklit tuaj, është OK. Studimet tregojnë se pirja e moderuar nuk shkatërron fazën e ciklit menstrual dhe nuk ndikon në shëndetin tuaj.

6

.
Miti #6: Nuk duhet të depiloheni ose të bëni tatuazhe gjatë ciklit
Disa artistë të tatuazheve nuk rekomandojnë që gratë të bëjnë të tilla gjatë periodave të tyre, pasi një tatuazh mund të dëmtojë. Kozmetologët gjithashtu përpiqen të parandalojnë klientët e tyre të bëjnë disa procedura siç janë injeksione Botoxi, fillers, etj. Por, rezultati varet nga eksperti.

7

.
Miti #7: Duhet të toleroni dhimbjen e barkut
Po, pothuajse të gjitha gratë e përjetojnë këtë dhimbje, por intensiteti i saj mund të ndryshojë. Nga 45 deri 93% e grave vuajnë nga dismenorrea. Nga 3 deri 33% e tyre pësojnë dhimbje të forta: temperaturë të lartë të trupit, të vjella, marramendje dhe simptoma të tjera që i bëjnë gratë me të vërtetë të sëmura për 1-3 ditë. Nëse dhimbjet nuk ju kalojnë për disa ditë, është mirë të flisni me një mjek ose të merrni qetësues.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button