fbpx

Vuçiç pas takimit me Lavrov: Serbia, me kohërat më të vështira që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës

Pas takimit me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Beograd, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se Serbia po përballet me periudha shumë të vështira, më të vështirat që kur Kosova shpalli pavarësinë.

Vuçiç tha se pas vlerësimeve të Federatës Ruse që dëgjoi sot, ai u shqetësua gjithashtu kur bëhet fjalë për planet për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

“Ne kemi një periudhë të vështirë përpara nesh në të cilën do të përballemi me presione të mëdha për të realizuar plane që nuk kemi llogaritur as zyrtarisht ose jozyrtarisht, por bazuar në vlerësimet e miqve rusë, duket se duhet të jemi të kujdesshëm në ndjekjen e çdo ideje që na vjen në mendje”, tha Vuçiç.

“Kohët e vështira, të vështira, të vështira janë përpara nesh dhe ne duhet të jemi të bashkuar sepse vetëm atëherë do të jemi në gjendje të mbrojmë interesat tona. Kohët më të vështira në 12 vitet e fundit na presin, më të vështirat që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës dhe njohja e më shumë se 90 vendeve”.

Udhëheqësi serb shtoi: “Eshtë e rëndësishme që ta kuptojmë pozicionin tonë dhe të jemi aq të fortë sa të hedhim poshtë ultimatume”.

Ai falënderoi, siç tha ai, “miqtë rusë” për mbështetjen e pozicionit të Serbisë në Këshillin e Sigurimit të KB dhe forume të tjera ndërkombëtare.

“Ne kemi rënë dakord të flasim çdo ditë, të konsultoheni dhe nëse arrihet ndonjë zgjidhje, do të jetë e nevojshme pëlqimi i Federatës Ruse”, theksoi Vuçiç.

Ai shtoi se Serbia mbështet dialogun nën kujdesin e Bashkimit Evropian, se është gati të dëgjojë propozime, por edhe se si do të dijë se si të mbrojë interesat shtetërore dhe kombëtare, pavarësisht nga pesha e çmimit që do të duhet të paguajë.

Vuçiç njoftoi se do të udhëtonte për në Moskë brenda disa ditësh, ku do të takohej me liderin rus Vladimir Putin, dhe menjëherë pas zgjedhjeve, delegacioni serb do të udhëtonte në Uashington për bisedime

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button