fbpx

Franca hap kufijtë me zonën Schengen nga 1 korriku

Lajme të mira vijnë për Francën. Pas disa shteteve europiane, ata njoftuan hapjen e kufijve me vendet e zonës Schengen duke filluar nga data 1 korrik, transmeton OraNews.

Njoftimi është bërë nga ministri i jashtëm Jean-Yves Le Drian dhe ministri i brendshëm Christophe Castaner mbrëmjen e djeshme.

Vendimi erdhi menjëherë pas rekomandimit të Komisionit Evropian ditën e enjte që blloku të rihapej me disa vende të Ballkanit duke filluar nga 1 korriku.

Ministrat: Rihapja do të jetë graduale dhe do të ndryshojë në bazë të situatës shëndetësore të vendeve Schengen.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button