fbpx

Si të jesh perfekte në imperfeksionin tënd? Fillo jeto dhe mjaft u krahasove me të tjerët

Një nga problemet e mëdha me perfeksionizmin është se ai shpesh maskon veten si ambicie dhe motivim. Të gjitha këto gjëra mund të jenë korrekte, deri diku…Është bukur të përpiqemi për diçka në jetë apo jo? Është mirë të kemi ëndrra, të punojmë fort për t’i mbërritur ato! Dhe, rezultati nuk është gjithmonë një gjendje, është objektiv për shumëkënd! Por, këto tipare ndonjëherë bëhen fiksuese, gjithëpërfshirëse dhe të paarritshme, shkruan Class.

Perfeksionizmi ka një mënyrë të lig për të të imponuar standarde të pamundshme për t’u mbërritur nga të gjithë ne! Shpesh kur e prekim një nga standardet, një tjetër shfaqet si për të na sprovuar dhe kjo i ngjan një loje të pafundme, e të mundimshme…Perfeksionizmi mund të jetë rraskapitës!

.

Mund të jetë vërtetë e vështirë të përpiqesh të jesh absolutisht mahnitës në gjithçka bën! Nëse doni të shkëpusni veten nga perfeksionizmi, së pari duhet ta pranoni se kjo nuk është e mirë për ju. Ashtu si pirja e duhanit ose teprimi me alkoolin, perfeksionizmi mund të jetë shumë i dëmshëm për shëndetin tuaj. Kur vini re se është duke ju stresuar jetën shumë ky objektiv, vendosni përparësi të reja dhe vendoseni mirëqenien tuaj në listën e parë të gjërave për t’u realizuar.

Mendoni këtë gjë: çfarë do të ndodhte në të vërtetë nëse diçka që keni bërë nuk do të ishte totalisht e përsosur? Shanset janë që bota nuk do të mërzitet dhe të dashurit tuaj nuk do t’ju kthehen kundër. Nuk na besoni? Jepi, bëj një shëtitje!

Nise me diçka me rrezik të ulët, si dërgimi i një emaili tek një shok pune pa e korrigjuar atë, dilni nga shtëpia pa larë flokët ose blini diçka pa lexuar një përmbledhje më parë. Në fillim, mund të duket krejtësisht e panatyrshme, por do t’ju ndihmojë të shihni se me të vërtetë, nuk duhet të jeni perfekt në çdo gjë.

.

Para se të flini, shkruani gjithçka që shkoi mirë gjatë ditës dhe jini mirënjohës. Kjo është kaq të fuqishme. Është kaq e lehtë ta mbyllësh ditën duke u ankuar, në vend që të sfidosh veten dhe të shkruash atë që vërtetë shkoi mirë. Është një mënyrë e lehtë për të futur më shumë pozitivitet në jetën tuaj, çdo ditë të jetës suaj.

Guruja i njohur i ndjenjave, Paul Gilbert ka zbuluar se në trurin tonë kemi tre sisteme të ndryshme të rregullimit emocional, të cilat ne i përziejmë gjatë menaxhimit të emocioneve që na çojnë në një gjendje të caktuar.

.

Dy të parat janë sistemet e rrezikshme dhe të drejtimit. Sistemi i kërcënimit është mënyra e luftimit që hyn në lojë për të na mbrojtur, por gjithashtu mund të na çojë në përmbysje dhe panik. Sistemi i makinës, i cili ka të bëjë me perfeksionizmin, është sistemi që na motivon drejt gjërave që duam (si një punë e re, një makinë më e mirë, më shumë para, qëllime në palestër).

Në moderim, të dy këto sisteme kanë cilësi pozitive. Por nëse truri ynë kalon shumë kohë në secilën prej tyre, mirëqenia jonë mendore mund të vuajë. Për shembull, shpenzimi i kohës së tepërt në sistemin tonë të makinës mund të çojë në varësi, stres, lakmi, etj. Ndërsa, të qenit i përshtatur me sistemin tonë të kërcënimit mund të rezultojë në ankth dhe shqetësim.

.

Mënyra më e mirë për të mbajtur kontrollin e sistemit tonë të kërcënimit është të fusni sistemin e tretë në punë: sistemin qetësues. Ky sistem ka të bëjë me të qenurit i kënaqur gjithë kohës dhe mirënjohës për çfarë ke aktualisht në jetë, të mos ankohesh për çfarë iku, etj.

Është e vështirë të mendosh pozitivisht kur ngecesh në një vorbull mendimesh negative. Kështu që filloni duke provuar të gjeni vetëm një përjashtim nga narracioni që kritikuesi juaj i brendshëm po ju bën.

Filloni të sfidoni kritikun tuaj të brendshëm dhe tregoni se kush është shefi!

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close