Takimi Zaev-Trudea: Do të përpiqemi për forcimin e lidhjeve ekonomike mes Kanadës dhe RMV-së

Zoran Zaev, kryeministri I Maqedonisë së Veriut në kuadër të Takimit të Londrës, arriti të zhvillon takim me kryeministrin e Kanadës, Justin Trudeau, duke shprehur gatishmërinë që si anëtarë të NATO-s të krijojnë raporte të mira ekonomike, transmeton Portalb.mk.

“Anëtarësimi i plotë i Maqedonisë së Veriut në NATO u mirëprit, si rezultat i reformave të suksesshme që erdhën pas kthimit të demokracisë në vend si dhe me forcimin e proceseve për integrim euro-atlantik”, thuhet në kumtesën e Qeverisë së RMV-së për takimin e ekipit të Qeverisë me kryeministrin kanadez.

Në takim morën pjesë edhe përfaqësuesit tjerë të Qeverisë: Radmilla Shekerinska, Bujar Osmani dhe Nikolla Dimitrov.

Dy kryeministrat janë të vendosur për rritjen e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve, tashmë si dy anëtare të aleancës.

Përndryshe, në Londër ka filluar takimi i Këshillit Veriatlantik (NAC) të shefave të shteteve dhe/ose të qeverive, në të cilën merr pjesë edhe Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, zëvendëskryetarja në Qeveri dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, zëvendëskryetari në Qeveri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov.

Me pjesëmarrje në takimin e liderëve të vendeve anëtare, vendin ynë përfaqësohet në nivel më të lartë në punën e organeve të Aleancës, dhe konfirmon përcaktimin për ndarjen e tërësishme të principeve për siguri të përbashkët dhe për ndërtimin e marrëdhënieve të fuqishme transatlantike me aleancën më të fuqishme politike dhe ushtarake të bazuara në vlera demokratike, si bazë për prosperitet të përbashkët dhe për përparim të vendeve anëtare.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button