Kështu mbrohet parlamenti japonez nga tërmetet

Deputetë e Japonisë janë përgatitur për emergjenca, duke vendosur kapela të krijuara në rastet e tërmeteve.

Ushtrimi është kryer nga kryeparlamentari që ka porositur deputetët se duhet të mbajnë helmetat në çfarëdo rasti emergjent, transmeton KTV.

Këto ushtrime emergjente janë bërë për shkak se Japonia shpesh goditet nga tërmetet.

Në vitin 2011, një tërmet prej 9 shkallës të Rihterit shkaktoi cunami që la të vdekur dhe të zhdukur më shumë se 18 mijë njerëz.

VIDEO

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button