Rumania sot voton për presidentin e ri

Në të gjithë Rumaninë janë hapur qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale që do të sjellin dhe emrin e ri në krye të vendit.

Në garën e kësaj të diele përballet presidenti aktual, Klaus Iohannis dhe ish-kryeministrja Viorica Dancila, të cilët fituan më shumë vota në raundin e parë të votimit, transmeton Sinjali.

Sondazhet paraprake nxjerrin fitues për një mandat të dytë presidentin 60 vjeçar Iohannis, pasi ka dhe mbështetjen e aleatëve perëndimore për vendosjen e shtetit të së drejtës dhe reformimin e sistemit gjyqësor.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button