fbpx

Janë larguar Fetai dhe Bubevski në lëndën e Apelit kundër Mijallkovit ku u dënua me burg

I akuzuari Sasho Mijalkov dhe të tjerë të dënuar në lëndën Titanik 2 dhe avokatët e tyre, nesër për herë të parë në Gjykatën e Apelit në Shkup nuk do të kenë përballë tyre prokurorë special publik.

A1on ka mësuar se në vend të prokurorëve që përfaqësojnë rastin, Gavril Bubevski dhe Fatime Fetai, Prokurorja e Lartë, Sonja Simovska, do të qëndrojë si prokuror i shkallës së dytë para të pandehurve.

LEXO: Apeli i nxori nga burgu Sasho Mijallkovin dhe Bedredin Ibraimin

Kjo është çështja e parë para Apelit, e cila, në vend të prokurorëve të PSP-së, do të përfaqësohet nga një prokuror i Prokurorisë së Lartë Publike, ku punojnë 10 prokurorë të lartë publik.

Kjo u pasua me marrjen në dorëzim të çështjeve të PSP nga Zyra e Prokurorit Publik të Shtetit. Kjo do të thotë që tani e tutje, të gjitha çështjet për të cilat të pandehurit ose Prokuroria do të apelojnë nuk do të përfaqësohen nga ish-prokurorët specialë, por nga prokurorët e lartë publik. Gjykatësi raportuese për seancën dëgjimore publike në “Titanik 2”, sipas faqes së internetit të gjykatës, është Tanja Mileva.

LEXO: “Titanik 2”: Procedura për gjykimin e Menduh Thaçit dhe Sasho Mijallkovit është kah fundi

Gjykata penale në Shkup dënoi Mijalkovin në mars të këtij viti me tre vjet burg. Ish-drejtori i UBK-së është dënuar për marrjen e një shpërblimi për një ndikim të paligjshëm sepse, përmes liderit të PDSH-së Menduh Thaçi, ai ka kërkuar të urdhërojë anëtarin e tij Bedredin Ibraimi që të votojë për anulimin e një vendvotimi në Strumica.

Kreu i PDSH-së Menduh Thaçi u dënua me tre vjet e dy muaj burg, Bedredin Ibrahimi u dënua me 4 vjet e 6 muaj, ndërsa Vlatko Sajkovski, Sasho Srcev dhe Elizabeta Stefanovska u dënuan me tre vjet burg.

LEXO: Paraburgim për ish shefin e DSK-së, Sasho Mijallkov edhe për rastin ‘Perandoria’

LEXO: I është shfuqizuar paraburgimi shtëpiak ish shefit të Inteligjencës , Sasho Mijallkovit

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close