Ndryshimet klimatike, Greta Thunberg para liderëve botërorë me fjalim emocionues (VIDEO)

Aktivistja klimatike, Greta Thunberg në Samitin Klimatik të Asamblesë së Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara që u mbajt në Nju Jork, iu është drejtuar liderëve botërore me një mesazh domethënës, përcjell Portalb.mk.

Në videon që mund ta ndiqni më poshtë, mes tjerash u tha liderëve se, “ju ma keni vjedhur ëndrrën dhe fëmijërinë time”, duke shprehur revoltën e saj për ndryshimet klimatike që po ndodhin në botë.

“Ju më keni vjedhur ëndrrat e mia dhe fëmijërinë time me fjalët tuaja boshe. Njerëzit po vuajnë, njerëzit po vdesin. I gjithë ekosistemi po shkatërrohet në mënyrë masive”, tha mes tjerash Thunberg.

Përndryshe, Samiti i Ndryshimeve Klimatike ka për qëllim që të ndihmojë në realizimin e qëllimeve përmbajtjesore të miratuara në vitin 2015, të cilat në mënyrë shtesë do të shtjellohen në njërën nga pesë samitet e Asamblesë së këtij viti.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button