fbpx

Çfarë është shampoja e ngurtë dhe si përdoret ajo?

Me siguri keni dëgjuar për të kohët e fundit, por a e dini se çfarë është saktësisht shampoja e fortë? Ashtu si sapunët që përdoren për të larë fytyrën dhe lëkurën, edhe shampoja e ngurtë është një produkt që ofrohet në formatin e sapunit. E dobishme, e lirë, e lehtë për t’u përdorur, absolutisht efektive, por edhe e qëndrueshme dhe eko miqësore.

Shampoja e ngurtë, siç sugjeron edhe emri, është një produkt për kujdesin e flokëve që nuk shitet në shishe plastike klasike. Është një sapun i vërtetë, i cili është i mirë për flokët, i cili nuk dëmton kokën dhe as ambientin. Dhe pastaj na kursen para, njofton revista Class.

Kjo lloj shampoje shitet në porcione të vogla sapuni 250 gram që lejon rreth 80 larje. Këto sapunë-shampo janë të sigurt në lëkurë dhe flokë, kanë një pH që nuk sulmon dhe janë funksionalë për të pastruar flokët tanë. Vajrat thelbësorë, uji, gjalpi i perimeve dhe vajra të tjerë, të tilla si arrë kokosi, plotësojnë një produkt natyral me të cilin duhet t’i lani flokët çdo ditë.

Si ta përdorni shampon e ngurtë?

Lagini flokët në ujë të ngrohtë e të rrjedhshëm. Në këtë pikë, pasi të keni lagur përsëri duart, merrni shampon e fortë dhe fërkojeni pak. Mund ta zhytni edhe në lavamanin me ujë dhe më pas shpëlani flokët këtu, pasi është më i rehatshëm. Tek duart do të formohet një shkumë e vogël, e cila duhet të kalohet tek flokët, duke e përdor si një shampo normale. Shpëlani flokët dhe shijoni shfaqjen. Flokët do të jenë shumë të pastra dhe perfekte.

Pasi ta keni përdorur shampon e ngurtë, lërini atë të thahet në një vend në lavaman dhe më pas vendoseni në një pjatë sapuni, në mënyrë që të ruhet më mirë deri në përdorimin tjetër. Ju nuk duhet ta vendosni atë afër burimeve të nxehtësisë ose dritës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button