Tragjedi në aeroport, 41 persona të vdekur

41 persona humben jetën pasi një aeroplan rus bëri një ulje emergjente dhe shpërtheu në aeroportin Sheremetyevo në Moskë të Rusisë.

Video në mediat sociale tregojnë pasagjerët që përdorin rrëshqitjet e daljes emergjente për t’i shpëtuar avionit Aeroflot që digjet, transmeton Alsat M.

Dy fëmijë dhe një mjek i fluturimit janë në mesin e të vdekurve.

Një dëshmitar tha se ishte një “mrekulli” që ikën nga avioni, i cili mbante 73 pasagjerë dhe pesë persona të ekuipazhit.

“Janë 37 të mbijetuar, 33 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit”, tha një zyrtar i komisionit hetimor, Yelena Markovskaya.

Pesë persona të lënduar janë në spital.

Aeroflot, transportuesi kombëtar i Rusisë, tha se aeroplani ishte i detyruar të kthehej në aeroport “për arsye teknike”, por nuk funksionoi.

Disa fluturime janë transferuar në aeroporte të tjera.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button