fbpx

Afrika e Jugut, 13 të vdekur nga shembja e kishës

Së paku 13 persona kanë humbur jetën dhe nëntë të tjerë u lënduan rëndë në Afrikën e Jugut, pasi një pjesë e një kishe u shemb mbi ta gjatë lutjeve të natës, theksuan zyrtarët, raporton Anadolu Agency (AA).

Zyrtarët e shërbimeve të emergjencës nxituan në vendin në qytetin bregdetar të Durbanit dhe transportuan të lënduarit në spitale.

“Morëm një thirrje të enjten në mbrëmje, se një pjesë e murit të kishës ishte shembur në kongregacion për shkak të shiut dhe erës së madhe”, tha Nomusa Dube-Ncube, një ministër provincial, për transmetuesin lokal Enca.

Autoritetet pritet të nisin një hetim për të konstatuar nëse ndërtesa e kishës ishte e strukturuar mirë.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close