fbpx

Rusia i ka kërkuar Izraelit të ndalë sulmet ndaj Sirisë

Izraeli duhet të ndalë sulmet në territorin sirian, theksoi sot zëvendësministri i Jashtëm rus, Genadi Gatilov, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke komentuar sulmet e fundit të Izraelit në këtë vend, ai tha se: “Çdo sulm destabilizon situatën në Siri”.

“Sa i përket sulmeve të fundit izraelite, ne deklaruam se sulme të tilla arbitrare në territorin sovran sirian duhet të ndalohen dhe të përjashtohen”, tha Gatilov, duke biseduar me gazetarët me rastin e Ditës së Diplomatit në Rusi në Moskë.

Në muajt e fundit, ushtria izraelite ka zhvilluar një fushatë të gjerë përgjatë kufirit libanez me synim të dukshëm të zbulimit të tuneleve që besohet të jenë gërmuar nga grupi i Hezbollahut të Libanit.

Sulmet e fundit izraelite ndaj Sirisë ndodhën në fund të janarit.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close