fbpx

Wieland: Disa qeveri të BE-së s’janë të bindura për liberalizimin e vizave për Kosovën

Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, tha se e mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave, transmeton REL. 

Gjatë një konference të përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në Prishtinë, Wieland tha se shpreson se Kosovës nuk do t’i vendosen kushte të reja në këtë proces.

“Unë do t’ju mbështes që të mos ketë kushte shtesë, përpos atyre kushteve që ju keni pasur. Fatkeqësisht, nuk mund t’ju premtoj se kur do të bëhet kjo (liberalizimi i vizave), për arsye se ka disa qeveri që ende nuk janë të bindura që ta përkrahin”, tha Wieland.

Ai tha se udhëheqësit politikë të Kosovës nuk duhet t’iu premtojnë njerëzve data se kur ata mund të lëvizin lirshëm pa viza në zonën Schengen.

Duke folur për mundësinë e ndryshimit të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Wieland tha se kjo “nuk është ide e mirë”.

“Unë isha shumë i drejtëpërdrejtë me kryeministrin dhe i thashë se në momentin e parë që kam dëgjuar njerëz që propozonin ndryshimin e kufijve duke u bazuar në disa marrëveshje, unë isha shumë i dëshpëruar. Por, u bëra shumë i lumtur nga qëndrimi i kancelares (gjermane) Angela Merkel që e sqaroi se ne nuk mendojmë se është një hap i mirë për të ndryshuar (kufijtë) në këto rajone, sepse ka më shumë ndikime sesa në rajone të tjera në botë. Unë nuk mendoj se kjo është një ide e mirë”, tha zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland.

Kryeministri Haradinaj tha se ka kërkuar mbështetjen e Wieland dhe të Gjermanisë për Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave.

“Për mua është shumë e rëndësishme mbështetja e Gjermanisë, e zotit Wieland. Ia kërkova ndihmën sepse ne e kemi të vështirë t’ia shpjegojmë Gjermanisë të vërtetën për ne dhe kërkoj nga ai që të vazhdojë t’ua tregojë të drejtën e Kosovës të gjithëve”, tha Haradinaj.

Qytetarët e Kosovës janë të vetmit në rajonin e Ballkanit që nuk e gëzojnë të drejtën e lëvizjes pa viza në zonën Schengen.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button