fbpx

SUV-ët marrin gjithçka në vitin 2018 (FOTO)

Kanë qenë në zhvillim për një kohë të gjatë, por në vitin 2018 modelet SUV (Sport Utility Vehicle) zunë vendin kryesor në llojet e makinave të prodhuara dhe të shitura, njofton TCH.

Pa marrë parasysh se çfarë lloj makine ju mund të keni konsideruar, të madhe, të vogël, performancë të çmendur ose super efikase, tani ka një SUV për të gjitha këto lloj cilësish.

Për ta bërë dominimin të plotë, Lamborghini dhe Rolls-Royce, dy markat që qëndrojnë në polet e kundërta të botës ultra luksoze të automjeteve, secili filloi të bënte SUV-in e tij përkatës.

Lamborghini Urus – Një SUV Lamborghini dukej një absurditet, megjithatë prodhuesi italian i makinave, i njohur për zero kompromis për performancën e zhurmës së marmitës, arriti të bënte punën e dukshme të oksimoronit. Urus Lamborghini është një super SUV i vërtetë. Është i shpejtë, bie në sy, bën shumë zhurmë dhe performon si një makinë sportive. Është argëtim i egër, por shumë praktik.

Lamborghini Urus

SUV Rolls-Royce Cullinan – Rolls-Royce ka një qasje shumë të ndryshme se Lamborghini. Rolls-Royces kanë motorë jashtëzakonisht të fuqishëm, të mëdhenj V12, kështu që ata kurrë nuk ndjehen apo tingëllojnë të sforcuar. SUV Rolls-Royce Cullinan ka të njëjtën V12 me piston 6.8 litra, dhe një look të brendshëm prej pellushi dhe të rehatshme. Megjithatë, është më i gjatë dhe ka të gjitha rrotat aktive, dhe një vendosje jashtë rrugës që e bën atë të qëndrojë pak më lart. Ajo gjithashtu provoi të jetë çuditërisht e aftë të zvarritet në anën e një mali në Wyoming. Nuk është e përsosur, por është mbresëlënëse dhe deri tani SUV më i pasur që mund të blini.

SUV Rolls-Royce Cullinan

Jaguar I-Pace – Ky ishte edhe viti kur Jaguar I-Pace plotësisht elektrike, goditi tregun. Sinqerisht, ajo mezi kualifikohet si një SUV në të gjitha aspektet, pasi ajo ka vetëm një lartësi pak më shumë “off road” se një makinë tipike. Në fakt, është një nga automjetet elektrike më të pëlqyeshme, nëse jo më të kënaqshme.

Jaguar I-Pace

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button