fbpx

Zbulohet si u nxor trupi i gazetarit të vrarë nga konsullata arabe në Stamboll

Trupi i gazetarit saudit Jamal Khashoggi iu dha një “bashkëpunëtori lokal” pasi u vra në konsullatën e vendit të tij në Stamboll, thuhet në një raport. Sipas një zyrtari të lartë saudit, i cili foli për Reuters më 21 tetor, ekipi saudit mbështjelli trupin e Khashoggi në një qilim, e vendosi në një automjet të konsullatës dhe ia dorëzoi atë një “bashkëpunëtori lokal” për t’u asgjësuar.

Arabia Saudite më 21 tetor e quajti vrasjen si një “gabim të madh dhe të rëndë”, por kërkoi të mbrojë princin e fuqishëm të kurorës nga kriza e zgjerimit, duke thënë se Mohammed bin Salman nuk kishte qenë i vetëdijshëm, transmeton Gazeta Express.

Komentet e ministrit të jashtëm Adel al-Jubeir ishin disa nga më të drejtpërdrejtat nga Riadi, ku dha llogari të shumta por edhe kontradiktore rreth vrasjes së Khashoggi në 2 tetor. Së pari duke mohuar vdekjen e tij dhe më vonë duke e pranuar atë në mes të një proteste ndërkombëtare.

“Ky ishte një operacion i cili ishte mashtrues. Ky ishte një operacion ku individët përfunduan duke tejkaluar autoritetet dhe përgjegjësitë që kishin, ” tha Jubeir në transmetuesin amerikan Fox.

“Ata bënë gabimin kur vranë Jamal Khashoggi në konsullatë dhe ata u përpoqën të mbulonin atë,” tha ai.

Kolumnisti i Hurriyet Abdulkadir Selvi shkroi më 22 tetor se “skuadra e goditur” në konsullatën saudite “mbyste Khashoggi në 7-8 minuta”.

Faqja e internetit të lajmeve turke Haberturk njoftoi më 21 tetor se trupi iu dha një vendasi, i cili është me origjinë nga provincat juglindore të Turqisë në Mardin, në lagjen Sultanahmet të Stambollit.

Image

Sipas raportit, i dyshuari, i kërkuar aktualisht nga policia turke, u përpoq të “shkatërronte” trupin në vend që ta varroste atë diku shpejtë.

Mesut Demirbilek, një ekspert i forenzikës, i tha Hurriyet më 22 tetor se vrasësit në raste të tilla zakonisht preferojnë të varrosin trupin në zonat e pyllëzuara ose ta hedhin në det.

“Nëse trupi u hodh në det, atëherë gjetja e saj do të jetë më e vështirë,” tha Demirbilek.

Ndërkohë, Mbreti Salman i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës Mohammed bin Salman e quajtën djalin e Khashoggiit, Salah, sipas deklaratave të publikuara në fillim të tetorit 22.

Një raport i veçantë nga gazeta turke Yeni ëafak tha se Maher Abdulaziz Mutreb, një anëtar i shoqërimit të princit Mohammed gjatë udhëtimeve në Shtetet e Bashkuara, Francën dhe Spanjën këtë vit, bëri thirrje nga konsullata.

Gazeta shtoi se katër thirrjet shkuan te Bader al-Asaker, kreu i zyrës së princit Mohammed. Ai tha se një telefonatë tjetër shkoi në Shtetet e Bashkuara.

Image

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button