fbpx

Në Gjermani gjendet fosilja 150 milionë vjeçare e një peshku

Në Gjermani është gjetur një fosil i llojit peshku, që ngjan me piranjën dhe që supozohet se ka jetuar në këtë rajon para 150 milionë viteve, sipas shtypit vendas.

Sipas revistës “Current Biology”, shkencëtarët, gjatë hulumtimit në jug të Gjermanisë, zbuluan fosilin e një lloj peshku që në këtë rajon ka jetuar në kohën e dinozaurëve, transmeton Java News.

Përmes hulumtimeve është vërtetuar se ky lloj peshku ka pasur dhëmbë të mprehtë dhe ngjashmëri me piranjat.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button