fbpx

Doktor Oz rekomandon ushqimin e kuzhinës së Anadollit

Kirurgu turk Mehmet Oz, i cili jeton në SHBA, për ushqim të shëndetshëm rekomandon ushqimet nga Anadolli. Oz pas drekës në Gaziantep të Turqisë, të njohur për delikatesat gastronomike me dekada, për Anadolu Agency (AA) foli për ushqimin e shëndetshëm.

Ai konsideron se mëlmesat që përdoren në ushqimet në zonat e Anadollit kanë një ndikim të madh në shëndetin e njeriut.

“Shumë është e shëndetshme të përdorim mëlmesat në mish, po ashtu ushqimet që përmbajnë mëlmesa janë shumë të shëndetshme. Ushqimet që kanë ngrënë të parët tanë ishin shumë të shëndetshme. Këtu një vend të rëndësishëm kanë mëlmesat. Në kuzhinën e Anadollit mëlmesat përdoren shpesh. Kjo tregon se ushqimet nga Anadolli janë të shëndetshme. Ato përmbajnë pak kalori, pothuajse aspak dhe janë shumë të shijshme”, sqaron dr. Mehmet Oz.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button
Close