fbpx

Ndërroi jetë akademiku maqedonas Cvetan Grozdanov

Ndërroi jetë mbrëmë në Shkup akademiku maqedonas, Cvetan Grozdanov i cili ishte anëtar i rregullt i Akademisë së Shkencave të Maqedonisë, njoftuan nga Akademia, transmeton Portalb.mk.

Ai ishte ministër i Kulturës në Qeverinë e parë të Republikës së Maqedonisë në vitin 1991/92.

Në tri dekadat e fundit akademiku maqedonas, Cvetan Grozdanov ka kryer hulumtime shkencore për lidhjet kulturore bizantine-sllave, para se gjithash në art, duke filluar nga Shën Kirili dhe Metodi dhe Shën Klimend Ohridski.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button