fbpx

Drijan: Mosmarrëveshjet dhe përleshjet janë në nivelin më të lartë që nga Lufta e ftohtë

Shefi i diplomacisë franceze Zhan le Drijan mbrëmë në Nju-Jork deklaroi se mosmarrëveshjet dhe përleshjet tani janë në nivelin më të lartë që nga Lufta e Ftohtë.

Ai theksoi se liderët botërorë marrin pjesë në Asamblenë e përgjithshme të Kombeve të Bashkuara “në moment kritik”, i cili dëshmon për “degradimin brengosës të qarqeve ndërkombëtare”.

Le Drijan e ceku rritjen e krizave botërore – nga lufta kundër terrorzmit, deri te zgjidhja e përleshjeve në Lindjen e Afërt dhe në Afrikë, si dhe eskalimin e programit bërthamor, e deri te 400.000 rohinxhë të cilët ikin nga Mianmari në Bangladesh.

“Prioritet i Francës është të punojë në zgjidhje konkrete të këtyre problemeve”, tha Le Drijan.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close