fbpx

Rjabkov: Rusia nuk ka zgjidhje përveç ta padisë SHBA-në

Rusia nuk do ta prolongojë fjalimin në gjykatë për shkak të situatës me pronën diplomatike ruse në SHBA, por përkundrazi këtë do ta bëjë sa më shpejtë, deklaroi zëvendësministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Rjabkov.

“Këtë do ta bëjmë shpejtë, nuk do ta prolongojmë këtë çështje”, theksoi Rjabkov pas takimit me zëvendëssekretarin amerikan të shtetit, Tomas Shenon në Helsinki.

Ai shtoi se tani për tani nuk ka kornizë konkrete kohore për padinë.

“Rusia nuk ka mundësi tjetër përveç ta padisë qeverinë amerikane”, theksoi Rjabkov.

Autoritetet amerikane më 2 shtator i kanë mbyllur konsullatën e përgjithshme ruse në San Francisko, misionin tregtar në Uashington dhe zyrën e tij në Nju-Jork, objekte në pronësi të Qeverisë ruse.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close