fbpx

Të paktën 40 të plagosur gjatë shpërthimit të një kamion-bombe në Tajlandë

Të paktën 40 persona sot janë plagosur nga të cilët një prej tyre është në gjendje serioze shëndetësore, pas dy sulmeve para një supermarketi në Patana, në jug të Tajlandës, kumtoi policia.

Shpërthimi ka ndodhur rreth orës 14:00 sipas kohës lokale, në mënyrën që fillimisht ka shpërthyes mjeti i vendosur në një motoçikletë në parking dhe pastaj ka shpërthyer edhe kamion-bomba, transmetuan mediat franceze, përcjell MIA.

Në këtë rajon kufitar të Tajlandës, të banuar me shumicë myslimane, kryengritësi malejzian më shumë se një dekadë luftojnë kundër pushtetit, të përbërë nga popullata dominuese budiste.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button