fbpx

Në Vlorë kapet peshkaqeni i rrezikshëm bishtdrapër (VIDEO)

Peshkaqeni i rrezikshëm bishtdrapër është kapur në brigjet e Vlorës. Rreth katër metra i gjatë dhe me peshë 80 kilogramë, ai u kap nga peshkatarët në afërsi të Gjirit të Vlorës në zonën e Karaburunit, raporton top-channel.

“Është një peshkaqen agresiv që rritet në 100 metra thellësi në det të hapur. Peshkaqeni ka sulmuar peshkun tonë dhe e ka kafshuar atë. Janë shtuar shumë kohët e fundit”, thotë peshkatari Sherif Durmishaj.

Një specie e tillë është e rrallë për ujërat tona. Peshkaqeni bishtdrapër rritet në thellësi prej 100 metrash në det të hapur.

Peshkaqenët në brigjet shqiptare janë shtuar vitet e fundi, por kryesisht në ujërat pranë Sarandës. Dy të tillë u kapën në vitin e kaluar. Sipas peshkatarëve ata gjenden larg ujërave, ku notojnë pushuesit, ndërsa si shkak për afrimin e tyre thonë se është bërë ngrohja globale.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button