fbpx

Pas 59 vitesh sekret, publikohen pamjet e shpërthimit atomik (VIDEO)

Pamjet e një shpërthimi të një bombe bërthamore më 22 maj 1958 në një ishull të pabanuar pranë ishujve Marshall në Oqeanin Paqësor janë mbajtur sekret për afro 59 vite.

Kërpudha gjigante e formuar nga vala e shpërthimit është filmuar në një prej eksperimenteve të zhvilluara për të rritur rrezen goditëse të bombës fatale, transmeton tch.

Mes viteve 1955-1989 mesatarisht janë realizuar 55 shpërthime në vit kryesisht nga SHBA, Rusia, Franca dhe Britania e Madhe.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button