fbpx

DAP, u ngjyros nga “Revolucioni Laraman” (FOTO-VIDEO)

Ka përfunduar e qetë protesta e 21-të e lëvizjes civile #Protestoj. Protestuesit kësaj radhe në shënjestër kishin objektin e Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP) të cilin e gjuajtën me ngjyrë.

A1

A2

A3

a4

19:37 – Protestuesit përpara Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP) kanë lëshuar përgjimet e publikuara nga opozita në të cilat funksionarë të VMRO-së dëgjohen se si flasin për gjendjen e rëndë ekonomike në vend

 a4
a2
a1
 1A

19:10 – Protestuesit pas Kuvendit tashmë kanë vazhduar protestën përpara Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP).A2

A1

A3

19:10 – Protestuesit nga Prokouroria Speciale kanë arritur para Kuvendit të Maqedonisë.

A2

a22

a1

18:53 – Organizatorët e protestës kanë shpalosur një pankart në të cilën shkruhet biseda e publikuar nga përgjimet e opozitës mes ministrit të Financave Zoran Stavrevski duke i thënë ish ministres Gordana Jankullovska, “Harxhojmë para për çokollada, ndërsa nuk kemi para për bukë”.

2a

AAA

18:15 – Ka filluar protesta 21-të me radhë e Lëvizjes civile #Protestoj përpara Prokuorisë Speciale Publike kundër vendimit për falje të presidentit Gjorge Ivanov.

Protesta në Shkup 10.05.2016

Protesta në Shkup 10.05.2016

Protesta në Shkup 10.05.2016

Protesta në Shkup 10.05.2016
Lëvizja Civile “#Protestoj” ka disa ditë që ka parashtruar 8 kërkesa që protestat të ndalen:

 1. Tërheqjen e menjëhershme të vendimit të presidentit Gjorge Ivanov.
 2. Të jep dorëheqje Ivanov.
 3. Gjykata Kushtetuese të deklarohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale Publike.
 4. Të formohet një departament special në Gjykatën Penale i cili do të jetë kompetente për lëndët që janë nën kompetencën e PSP-së.
 5. Tërheqjen e menjëhershme të datës së mbajtjes së zgjedhjeve më 5 qershor.
 6. Në bisedimet për krizën politike në vend, të kyçet sektori civil.
 7. Bisedimet për zgjidhjen e krizës të bëhet në territorin e Maqedonisë.
 8. Formimin e një qeverie kalimtare e cila do t’i implementojë deri në fund reformat urgjente nga raporti i Pribe-së.

“#Protestoj”, ka bërë të ditur se nëse nuk plotësohen këto kërkesa ata do të vazhdojnë me protestat në rrugë, transmeton Portalb.

Përndryshe, “Revolucioni laraman’, është emri i protestës në të cilën qytetarët në çdo protestë kanë në shënjestër institucionet dhe objektet e shtetit të cilat i gjuajnë me ngjyrë.

Deri më tani janë gjuajtur me ngjyrë:

 • Zyra Popullore e presidentit Ivanov
 • Qeveria e Maqedonisë
 • Kuvendi i Maqedonisë
 • Ministria e Kulturës
 • Ministria e Drejtësisë
 • Ministria e Punëve të Jashtme
 • Objektet e Shkupit 2014,
 • Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele (ASHMAA)
 • Dy përmendoret në formë luani të cilët gjenden në urën “Goce Dellçev”
 • Fotografitë e Nikolla Gruevskit, Gjorge Ivanovit dhe Gordana Jankulloskës
 • Gjykata Themelore Shkupi 1
 • Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ)
 • Është ngjyrosur sheshi Maqedonia me ngjyrë të kuqe duke e rikujtuar 1 vjetorin e publikimit të përgjimit ku dëgjohet se si pushteti është munduar ta fshehë vrasjen e Martin Neshkovskit
 • Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK)
 • Radio Televizioni i Maqedonisë (RTVM)
 • Ura “Liria”, që ndodhet në afërsi të Ministrisë së Punëve të Jashtme

Përveç protestës së 13 prillit, ku protestuesit arritën të futën në Zyrën Popullore të presidentit Gjorge Ivanov dhe ta demolojnë atë, protestat kryesisht kanë qenë të qeta dhe pa incidente. /Portalb

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close