Të gjithë fituesit e Oscar 2016

Në përmbledhjen e mëposhtme ua sjellim të gjithë fituesit në ceremoninë e 88-të të ndarjes së çmimeve Oscar.

Skenari më i mirë: “Spotlight”
Skenari i përshtatur: “The Big Short”
Aktorja më e mirë në rol dytësor: Alicia Vikander (“The Danish Girl”)
Kostumografia: “Mad Max: Fury Road”
Dizajn produksioni: “Mad Max: Fury Road”
Makijazhi dhe stili flokëve: “Mad Max: Fury Road”
Kinematografia: “The Revenant”
Editimi: “Mad Max: Fury Road”
Editimi i zërit: “Mad Max: Fury Road”
Miksimi i zërit: “Mad Max: Fury Road”
Efektet vizuale: “Ex Machina”
Filmi i shkurtër i animuar: “Bear Story”
Filmi i animuar: “Inside Out”
Aktori më i mirë në rol dytësor: Mark Rylance (“Bridge of Spies”)
Filmi i shkurtër dokumentar: “A Girl in the River: The Price of Forgiveness”
Filmin më i mirë dokumentar: “Amy”
Filmi i shkurtër (live action): Stutterer
Filmi i huaj më i mirë: “Son of Saul”
Kolona zanore: “The Hateful Eight”
Muzika – kënga origjinale: “Writing’s On The Wall”
Regjisori më i mirë: Alejandro G. Inarritu (“The Revenant”)
Aktorja më e mirë në rol kryesor: Brie Larson (“Room”)
Aktori më i mirë në rol kryesor: Leonardo DiCaprio (“The Revenant”)
Filmi më i mirë: “Spotlight”

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button