Mbi 5000 shtatzëna në Kolumbi bartin virusin Zika

Më shumë se 5000 gra shtatzëna në Kolumbi janë të prekura nga virusi Zika, duke quar kështu në total numrin e të infektuarve në 31,555, sipas të dhënave të qeverisë së këtij vendi.

E për vetdiijësim dhe shmangie nga infektimet e mundshme edhe qeveria braziliane ka nisur një fushatë ku po bëhet shpërndarje e broshurave, një gjë e tillë është bërë derë më derë.

Për këtë fushatë “Anti Mushkonja” raportohet të jenë angazhuar më shumë se 220.000 trupa, të cilët bëjnë thirrje për përkujdesje pasi që ende nuk është zbuluar medikamenti apo vaksina për të trajtuar këtë sëmundje, transmeton Klan Kosova.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button