Afganistan, 149 civilë të vdekur nga sulmet ajrore për 6 muaj

Në 6 muajt e parë të këtij viti në Afganistan, si pasojë e sulmeve ajrore kanë humbur jetën 149 civilë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga Misioni i Asistencës së Kombeve të Bashkuara në Afganistan (UNAMA) thuhet se në 6 muajt e parë të vitit 2018 në sulmet ajrore të kryera në Afganistan kanë humbur jetën 149 civilë.

Duke u vënë në dukje se numri i të plagosurve gjatë periudhës së njëjtë është 204, në deklaratë thuhet se është shqetësuese që shumica e të vdekurve nga sulmet ajrore përbëhen nga fëmijët dhe gratë.

Në deklaratë theksohet se përgjegjës për shumicën e sulmeve janë forcat e huaja. Së fundmi, në sulmin ajror të kryer 3 ditë më parë në krahinën Kapisa janë vrarë 9 civilë.

OKB, e cila që nga viti 2009 mban regjistrimet e vdekjeve civile në Afganistan, vuri në dukje se ky është numri më i madh i vdekjeve civile që ka ndodhur që nga periudhat e kaluara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP