Facebook mposht Twitterin në luftën kundër ‘Fake News’

Rrjeti social Facebook ka dalur më i suksesshëm se sa Twitter në luftën kundër ‘Fake News’ sipas një studimi të fundit.

Në studimin e bërë nga Universiteti i Stanford dhe ai i New York është analizuar performanca e storieve e postuar në ‘web sitet’ e rreme. Kjo analizë është bërë nga viti 2015 deri në vitin 2018.

Në rezultatet e studimit Facebook e mposhtë Twitterin. Sipas studimit gjatë kësaj kohe lajmet e rreme kanë pësuar rënie në Facebook, kurse në Twitter janë rritur për 60%.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP