Intelegjenca artificiale është shqetësim më i madh se terrorizmi

Është quajtur “Revolucioni i katërt industrial”, por duket se inteligjenca artificiale mund të jetë një shqetësim më i madh se shumë prej nesh e kuptojnë.

Duke folur në një konferencë në Londër përpara Festivalit të Shkencës Britanike, profesor Jim Al-Khalili, presidenti i ardhshëm i Shoqatës Britanike të Shkencës, paralajmëroi se intelegjenca artificiale është një shqetësim më i madh sesa ndryshimi i klimës dhe madje edhe terrorizmi, transmeton Indeksonline.

Ai tha: “Deri ndoshta para disa vitesh më pyetën se cila është biseda më e ngutshme dhe e rëndësishme që duhet të kemi për të ardhmen tonë, mund të kisha thënë ndryshimin e klimës ose një nga sfidat e tjera kryesore me të cilat përballet njerëzimi, siç është terrorizmi , rezistenca antimikrobike, kërcënimi i pandemive ose varfëria botërore.

“Por sot jam e sigurtë se biseda më e rëndësishme që duhet të kemi është për të ardhmen e Intelegjencës Artificiale dhe teknologjisë. Ajo do të dominojë se çfarë ndodh me të gjitha këto çështje të tjera për më mirë ose më keq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP