Inspektorati për bujqësi e ndërmori kontrollin për orizin e modifikuar gjenetik

Inspektorati Shtetëror për Bujqësi prej sot duhet ta ndërmarrë kontrollin për orizin e modifikuar gjenetik në Maqedoni.

Pasi t’i marrë rezultatet e kontrollit që do t’i zbatojë Agjencia për Ushqim dhe Veterineri (AUV), Inspektorati do të vazhdojë me aksionin që të përcaktojë se kush janë importuesit e farës së modifikuar gjenetike.

“AUV sot duhet të na i dorëzojë rezultatet për atë se ku është gjetur fara dhe ne duhet të lëshojmë kontroll inspektues, që të kontrollojmë dhe të mbërrijmë deri tek importuesi, deri tek bartësi i farës. Kjo do të përcaktohet ditëve të ardhshme”, deklaroi për MIA-n drejtori i Inspektoratit Shtetëror për Bujqësi, Bllagoj Indov.

Ai thekson se importimi i farës së modifikuar gjenetike nuk ndalohet, por duhet të jetë me certifikatë dhe e deklaruar.

Sipas tij, përgjegjësi gjithsesi se do të ketë, në pajtim me rregullat ligjore. Janë të mundshme gjoba apo marrje e licencës për importim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP