Huthit sërish shkrepin një raketë nga Jemeni drejt Arabisë Saudite

Mbrojtja kundër ajrore e Arabisë Saudite ka rrëzuar një raketë balistike e cila ishte shkrepur nga milicia rebele Huthi ndaj qytetit saudit Najran, tranmseton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i sigurisë të Ministrisë së Brendshme, koloneli Turki el-Maliki, ka konfirmuar se sulmi është kryer nga qyteti Amran.

Ai deklaroi se raketa është shkatërruar në ajër dhe se nuk ka viktima në njerëz.

Konflikti në Jemen u përshkallëzua në mars të vitit 2015, kur Arabia Saudite me aleatët e saj filluan sulmet mbi bazat e rebelëve. Që atëherë Huthit drejt Arabisë Saudite kanë shkrepur 149 raketa.

Jemeni është kthyer në një arenë të krizës së thellë politike dhe të sigurisë, e cila në fund të viti 2014 eskaloi në luftë qytetare.

Lëvizja rebele Huthi kontrollon kryeqytetin Sana dhe disa rajone të tjera të rëndësishme në vend, kurse qeveria jemenase e njohur ndërkombëtarisht vepron nga qyteti port i Adenit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP