Portret me Taulant Destanin: Nëse ju pengon politika, mirësevini në aktrim

“Nëse ju pengon politika, mirësevini në aktrim”, me këtë thirrje Taulant Destani i sapo diplomuari me shfaqjen “Ëndrra e shtatë studentëve” i ftoi maturantët që të regjistrohen në aktrim. 

Aktori Taulant Destani është një djalë i mirë (siç parapëlqen ta cilëson veten në formë shakaje). Ka lindur më 19 prill të 1995-s. Arsimin fillor e ka mbaruar në shkollën “Rilindja” në fshatin Llojan, e ndërkaq arsimin e mesëm në shkollën “Pero Nakov” të Kumanovës. Studimet i ka mbaruar në drejtimin art dramatik – aktrim në Universitetin Shtetëror të Tetovës.

“Shfaqja e parë ka qenë kur isha nxënës në shkollë të mesme, dhe u titullua “Të mos bëhet vonë”. U realizua në kuadër të policisë, ku unë luaja një djalë të devijuar dhe të varur nga droga. Ky ishte ballafaqimi im i parë me publikun”, flet Taulant Destani deri sa kujton momentin e parë të daljes në skenë.

Aktrimin e dashuron pa arsye, dhe nuk ke frikë

Taulant Destani vazhdon rrëfimin për aktrimin: Aktrimi hyn tek gjërat që i dashuron pa arsye, e prej të cilave nuk ke frikë. Aktrimin e kam dashur qysh herët, por në shkollën e mesme mu dha rasti të marr pjesë në një shfaqje me nxënësit e shkollave të mesme. Ajo që bënim më pëlqente shumë dhe ndihesha shumë i kompletuar. Dhe për këtë kam qëllimin – t’i arrij majat e suksesit.

Portalb: Për cilin lloj të shfaqjeve do të luaje? 

Kjo pyetje më pëlqen shumë, pasi që potencon ndoshta anën më të mirë të profesionit të aktrimit, e cila është se ke mundësinë të luash çfarë të duash, të kalosh nëpër shumë aventura të ndryshme. Unë nuk mund t’i ndaj llojet ku do të luaja. Të gjitha i dua njëlloj, pasi që secila do të jepte eksperiencë të mirë, që do të na kujtoheshin gjithmonë.

Portalb: Edhe pse i sapo diplomuar, keni luajtur në disa shfaqje profesionale. Cila janë ato?

Shfaqjet janë: “Në det” vepër e autorit Slavomir Mrozek në regji të Qëndrim Rijanit e Teatrit Shqiptar të Kumanovës, ” Vdekja e Dantonit” e autorit George Buchner në regji të Dino Mustafiç e Teatrit Shqiptar të Shkupit dhe shfaqja “Ballyturk” në autorësi të Enda Walsh në regjin e Qazmedin Nuredinit e Teatrit Ultra.

Arsyeja se pse Taulant Destani edhe pse i sapo diplomuar mori pjesë në shfaqje profesionale, sipas tij ka ndikuar ajo:

“E dua këtë profesion dhe kam talent. Para se gjithash di përkushtohem shumë për një rol dhe nuk e kursej veten për të dhënë më të mirën në skenë”, tha Taulant Destani deri sa flet për vetitë e tija të personalitetit dhe profesionit.

“Rregullat e jetës bëji vetë, sepse fati yt është në dorë tënde”, tha Taulant Destani deri sa zbuloi ëndrrën e tij prej aktori që të luaj në filma, të bëhet pjesë e Hollywoodit, të vlerësohet me çmimin Oscar.

Aktori Taulant Destani premtoi se, për aktrimin në të ardhmen do të punojë me përkushtimin maksimal.

Taulant Destani, aktor

Taulant Destani, aktor

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP